Izdelovanje čolna
Veščina izdelovanja tradicionalnega čoln se je ohranjala iz roda v rod. Za izdelavo drevaka je bilo potrebno znanje o od izboru avtohtonega drevasa -jelke , oblikovanju lesa in vzdrževanju. Mladim čuvarjem izročila se boste vključili v del procesa izdelovanja drevaka, ki bo zahteval medsebojno sodelovanje,iznajdljivost veliko ročnih spretnosti in dobre volje.
Veslanje drevaka
Do današnjih dni je na Cerkniškem jezeru najmanj od časa Valvasorja (1641-1693) v funkciji tradicionalni čoln drevak. Jezerski človek je zaradi specifik Cerkniškega jezera in njegovega razgibanega dna prilagodil tudi način veslanja čolna. Veslanje drevaka je izjemna veščina, ki predstavlja izziv za vse udeležence. Preizkušnja je usmerjena k razvoju medsebojnega zaupanju. Skupina pa bo ob enem razvila tudi cooperativne sposobnosti.
Puljenje lanu
Puljenje lanu je bil nekoč dogodek na kateremu se je prepletalo delo in druženje, pri katerem je pomagala cela vas. S skupnimi močmi in ob vodenju mladega čuvarja izročila se bomo lotili poljedeljstva. Na roke bomo populili lan in ga povezali v snope, ter posušili.
Trenje lanu
Tučnja in trenje lanu je v jesenskem času predstavljalo praznični dogodek na katrem poleg dela ni manjkalo šaljivk, pripovedk pesmi in plesa. Postopek tučnje in teritve bo izziv za pare, ki se bodo morali medsebojno vzkladiti in delovati sinhrono.